Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2012

ΗΤΤΑ-ΣΟΚ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΥΖΑ

Ήττα-σοκ στις καθυστερήσεις του αγώνα γνώρισε ο Βύζας από την Παναχαϊκή με 2-1.Ο αγώνας,που  διεξήχθη κάτω από συνεχή βροχόπτωση στο...καταραμένο για την ομάδα μας γήπεδο της Κάτω Αχαγιάς(μόνο ήττες έχουμε γνωρίσει τόσο από τον Πατραϊκό όσο κι από τη Θύελλα Πατρών),ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την ομάδα μας.
Στην πρώτη επιθετική ενέργεια του αγώνα ο Ρεκλείτης είχε μια καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.Τελικά,η ομάδα μας πήρε το προβάδισμα στον αγώνα στο 13',όταν μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Γρομητσάρης,ο Βελέτης πήδηξε ψηλότερα απ όλους και με κεφαλιά έγραψε το 0-1 για το Βύζα.Στη συνέχεια η ομάδα μας με καλή τακτική στην άμυνα και με γρήγορες αντεπιθέσεις κρατούσε με σχετική άνεση το προβάδισμα και δε θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι το πρώτο ημίχρονο ήταν το καλύτερο για την ομάδα των Μεγάρων!
 Στο δεύτερο μέρος,όμως,υπήρξε ξαφνική αντιστροφή του κλίματος και της ροής του αγώνα!Σε αυτό συνετέλεσε η γρήγορη ισοφάριση από πλευράς γηπεδούχων στο 48',όταν ο έμπειρος Μπρέσκα εκμεταλλεύτηκε μια σύγχυση στην περιοχή του Παναγόπουλου και έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.Από το σημείο αυτό η Παναχαϊκή άρχισε να πιέζει περισσότερο και έκλεισε το Βύζαντα στα καρέ του.Ο Παναγόπουλος,για ακόμα μια φορά,έδειξε τα προσόντα του και με σωστές τοποθετήσεις και αποκρούσεις κρατούσε τον πολύτιμο για την ομάδα μας βαθμό.Τελικά,όμως,η μοίρα έπαιξε το χειρότερο για το Βύζα παιχνίδι καθώς στις καθυστερήσεις,και συγκεκριμένα στο 92',μετά από σέντρα του Μπρέσκα και ασθενή απόκρουση των αμυντικών,ο Ολίσε κατάφερε να δώσει το χρυσό τρίποντο για τους Πατρινούς και να βάλει,από νωρίς,το Βύζαντα σε μεγάλες περιπέτειες,καθώς η ομάδα μας έχει μόλις δύο βαθμούς μετά από πέντε αγωνιστικές και αγνοεί τη νίκη!Επιβάλλεται η γρήγορη ανασύνταξη και η αντεπίθεση για να καλυφθεί το χαμένο έδαφος!
 Διαιτητής του χθεσινού αγώνα ήταν ο Ηπειρώτης Μπαλατσούκας,για τον οποίο υπάρχουν κάποια παράπονα ως προς τη διαχείριση του παιχνιδιού(πολλά φάουλ και... έξυπνο κλείσιμο της ομάδας στην περιοχή της),με βοηθούς τους Γεωργάρα(Άρτας)και Στόικο(Κέρκυρας).Κίτρινες έδειξε στους Γκούρτση και Σαλαμαστράκη(Παναχαϊκή)-Ερρίκο,Ταμπάκη και Ντιαλό(Βύζας).
 Οι συνθέσεις:
 ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ-Πίτκας,Βοσκόπουλος(25'λ.τ.Κοκκίνης),Ντιόγκο,Σπίνουλας,Σαλαμαστράκης,Ντίνας(93'Κοιλιάρας),Ολίσε,Καραμανλής(80'λ.τ.Φατιόν),Μπρέσκα,Γκούρτσας,Μαπούκου.
ΒΥΖΑΣ-Παναγόπουλος,Γρομητσάρης,Ταμπάκης,Μπιτσάκος,Ερρίκος,Βελέτης,Κοκόλης,Θ.Βλάχος(46'Αρναρέλης),Ντιαλό(55'Κρητικός),Ρεκλείτης,Μανδύλης(79'Σπαγής).
 Στο άλλο κυριακάτικο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της football league που έγινε στην Κατερίνη Πιερικός και Εργοτέλης αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1,με τέρματα που σημείωσαν οι Γιαζιτζόγλου(53' Πιερικός) και ο...μόνιμος σκόρερ των κρητικών Ζαχόρα(26').